Čínská masáž Guasha

Guasha je masážní technika, která vychází z principů tradiční čínské medicíny. Tuto techniku používám velmi ráda, protože má velmi rychlý a hluboký účinek. V některých případech téměř okamžitý. Tato technika má současně terapeutickou i diagnostickou funkci. Masáž se provádí pomocí nefritové destičky. Ta pomáhá přenášet i velmi jemné disbalance v těle, které lze rukou zaznamenat omezeněji. Gua = škrábat, sha = výsev. V praxi to znamená, že destičkou doslova můžeme „vyškrábat“ neduhy, nemoci z těla.

Samotná masáž je ve většině případů nebolestivá. Klient může na některých místech pociťovat pocit tepla, palčivost, což není v zásadě nijak nepříjemné. Občas se může objevit zvýšený tlak, někdy mírná plošná bolestivost. Tyto pocity se ale už během práce velmi rychle mění, ztrácí díky prokrvení a otevření povrchu těla, kudy stagnace mohou z těla odcházet. Někdy se uvolnění nedostaví okamžitě, ale až druhý den.

Neoddělitelnou součástí ošetření je však zvýšená únava, jakýsi pocit ospalosti. U některých klientů přichází v zápětí po ošetření, u jiných nastupuje pomalu, během několika hodin. Je třeba na ni být připraven. Z toho důvodu své klienty předem upozorňuji, aby si na den, kdy podstoupí ošetření, neplánovali žádné aktivity a den strávili v klidu, v teple, u hrnečku dobrého čaje ve společnosti knihy, klidné hudby nebo příjemných lidí. Během tohoto klidového režimu se tělo vypořádá se vznikem případných výsevů, bude se harmonizovat tok čchi a krve v těle.

U lidí, kteří přicházejí s akutním problémem, dochází k úlevě téměř okamžitě, u chronických obtíží je třeba počítat s opakováním ošetření. Vhodné je opakování masáží alespoň 5x při frekvenci 1x za týden. Jakmile se stav podaří stabilizovat, lze na masáž docházet v rámci prevence 1x za 3-4 týdny.

Z vlastní praxe mohu doporučit tuto techniku zejména u šlachosvalových problémů, při nadměrné fyzické i psychické námaze, ale velmi dobrou zkušenost s ní mám i u oslabených vnitřních orgánů (např. dýchací, zažívací problémy). Touto masáží lze i disharmonie vnitřních orgánů ovlivňovat.

Studiu čínské medicíny se věnuji na 1. Škole tradiční čínské medicíny v Praze – TČM. Zaměřuji se na obor čínské masáže, kam kromě masáží Guasha patří i Tuina, kterou Vám mohu také nabídnout.

Doba trvání masáže 55 minut